Celiakia – diagnoza i dieta

Celiakia – diagnoza i dieta

Redakcja

2017-04-24

brak komentarzy

Przeważnie specjalista stawia odpowiednią diagnozę po wyeliminowaniu innych schorzeń. Bardzo istotny okazuje się dokładny wywiad. Lekarz poszukuje kiedyś takich symptomów, jak niewyjaśniona niedokrwistość lub rozwolnienia, opóźniona pierwsza miesiączka czy przedwczesna menopauza, które pozwalają dowodzić o chorobie. Do charakterystycznych symptomów zalicza się także wyczerpanie a także przeforsowanie utrzymujące się mimo ustąpienia rozwolnienia lub wyrównania niedokrwistości. Pyta o inne schorzenia, w tym z autoagresji, a także czy ktoś w poprzednich pokoleniach na nie chorował.

Co jeszcze okazuje się potrzebne do postawienia diagnozy?

Eksperymenty laboratoryjne a także obrazowe - jeżeli specjalista podejrzewa celiakię, zazwyczaj jako pierwszy poleca test na oznaczenie swoistych przeciwciał IgA przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG) – enzym odpowiada za tworzenie się wiązań pomiędzy łańcuchami opisanych polikondensatów. Dodatni rezultat z ogromnym prawdopodobieństwem dowodzi o chorobie. Czasem musimy jeszcze oznaczyć antygeny przeciw gliadynie (AGA). Oba eksperymenty wykonuje się także, by ocenić rezultaty kuracji. Specjalista może zalecić badanie krwi na zawartość przeciwciał przeciw endomysium (EmA) – cienka tkanka warstwy łącznej. W tym razie dodatni rezultat ma wyłącznie podatność na gluten, ale nie dowodzi o celiakii.

Biopsja. Badanie polega na wprowadzeniu do dwunastnicy dzięki przełyk endoskopu (rurki z miniaturową kamerą), przez który specjalista ogląda ścianę jelita a także pobiera masę do eksperymenty. U praktycznie wszystkich użytkowników z celiakią stwierdza się zanik kosmków jelitowych a także długotrwałe zapalenie błony śluzowej jelita. Histopatolog ocenia poziom zaawansowania schorzenia w skali od I do IV.

Eksperymenty laboratoryjne: morfologię krwi, analizę moczu, OB, nasycenie białka CRP, analizy biochemiczne oceniające zakres elektrolitów, białka, wapnia, witamin D, E, z zespołu B a także próby wątrobowe wykonuje się, by upewnić się, czy choroba nie zrobiła wewnątrz organizmu spustoszenia.

Jadłospis – jedyne lekarstwo na celiakię

Na celiakię nie ma leku. Przez całe życie musimy zastosować się do jadłospisu bezglutenowego. Nie powinno się zapominać, że raz wyzwolona choroba zostaje w uśpieniu a także jeżeli zjemy nieco glutenu, to musimy liczyć się z jej przebudzeniem, chociaż objawy pozwalają pokazać się dopiero po jakimś okresie. Na diecie bezglutenowej muszą znajdować się także ludzie z celiakią bezobjawową. Gluten niszczy śluzówkę, co skutkuje dysfunkcją wchłaniania a także utajonego rozwoju schorzeń wywołanych niedostatkiem składników wzmacniających. Objawy celiakii pozwalają złagodnieć lub ustąpić już po paru tygodniach, a choćby paru dniach od rozpoczęcia jadłospisy. Ale na odbudowanie błony śluzowej jelita musimy uzbroić się w cierpliwość co najmniej parę miesięcy, a w ciężkich sytuacjach 2–3 lata. Czasem poza dietą bezglutenową trzeba jeszcze zażywać wit. a także składniki mineralne. Jeśli choroba posiada ciężki przebieg, stosuje się substancje sterydowe lub inne suplementy wzmacniające absorpcję wody a także elektrolitów. Celiakii nie można lekceważyć, nieleczona skutkuje komplikacji, przykładowo anemii, osteoporozy, modyfikacji planu ćwiczeń neurologicznych, raka (przykładowo chłoniaka jelita cienkiego).

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 382 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyZdrowe odżywianieZdrowy styl życiaZdrowie